Pocztówka wydana prawdopodobnie na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych przez Schlesische Heimatbilder W. Frantzke z Wrocławia. Hotel Kronprinz czyli dzisiejszy Piast. Na odwrocie krótka reklama podkreślająca obecność w każdym pokoju kranu z bieżącą wodą. Na parterze hotelu mieściły się sklepy: z cygarami, drogeria i cukiernia Carla Mikscha, o którym była mowa przy okazji Dworca Nadodrze. Z lewej strony widać znak drogowy używany w Niemczech od roku 1927. Pięć czarnych kropek w białym kole z czerwoną obwódką oznaczało zakaz wjazdu wszelkich pojazdów.
poniedziałek, 29 września 2014
niedziela, 28 września 2014
Kuźnicza 1910
Widokówka wydana przez Leo Schmidta z Wrocławia z fragmentem ulicy Kuźniczej. Dokładnie jest to pierzeja wschodnia na odcinku od ul. Uniwersyteckiej do Kotlarskiej. Z lewej strony widać fragment sygnaturki kościoła uniwersyteckiego. Spośród kamienic tutaj widocznych ostała się jedynie ta z wykuszem ozdobionym kariatydami. Mieści się w niej teatr "Kalambur". Ciekawe są szyldy widoczne na kamieniczkach po prawej: lombard (Pfand Leih Institut), fabryka kufrów i antykwariat G. Peuckera. Kartka została wysłana 13 października 1910 r. do pana Kaluppki mieszkającego w Żaganiu.
Świdnicka ok. 1915
Kolorowa mocno podretuszowana widokówka z ulicą Świdnicką w kierunku północnym. Po lewej nieistniejący budynek komendantury generalnej z budkami wartowników, a za nim teatr miejski czyli dzisiejsza opera i kościół św. Doroty. Po prawej budynek odwachu i kościół Bożego Ciała.
sobota, 27 września 2014
Most Oławski i Wybrzeże Słowackiego 1910
Pocztówka wysłana 15 maja 1910 r. do Alberta Hebestreita z Lipska. Przedstawia widok z Mostu Oławskiego, wówczas noszącego nazwę mostu św. Maurycego (Mauritiusbrücke) w kierunku północno-zachodnim. Na drugim planie widoczne nieistniejące kamienice, na miejscu tych po prawej stoi dziś urząd marszałkowski. Postacie na moście: para z dzieckiem, trzech chłopców i facet sprzątający końskie odchody zostały wklejone do zdjęcia, są zresztą nieproporcjonalnie niscy w stosunku do wielkości mostu.
piątek, 26 września 2014
Widok pl. Kościuszki z restauracji domu towarowego Wertheim 1930
Pocztówka wysłana w roku1930. Piękny widok z restauracji znajdującej się wówczas na ostatniej kondygnacji domu towarowego Wertheim. Dziś podobne widoki można podziwiać z ostatniego piętra parkingu dobudowanego do jego wschodniej elewacji. Na pocztówce widać plac Kościuszki wówczas Tauentzienplatz wraz z pomnikiem jego patrona oraz zabudowę jego zachodniej i południowej pierzei, z której po wojnie ostał się jedynie gmach banku.
Hala dworca Głównego 1918
Kolorowa pocztówka z widokiem wnętrza dworcowej hali wysłana w roku 1918, choć samo ujęcie jest o kilkanaście lat starsze. To ujęcie hali było bardzo popularnym motywem na wieli pocztówkach lipskiego wydawnictwa Dr. Trenkler & Co. ukazujących się w setkach egzemplarzy wykonanych różnymi technikami. Widzimy tu halę po przebudowie dworca wykonanej w latach 1899-1903, wcześniej w tym miejscu była hala peronowa, gdzie na trzech torach stały pociągi przyjeżdżające i odjeżdżające. Później urządzono w tej hali poczekalnie i inne punkty usługowe. Na pocztówce czytelne są z lewej strony tablice poczty, a po prawej w miejscu dawnej platformy peronowej widać napisy "poczekalnia I i II klasy".
czwartek, 25 września 2014
Park Hotel 1948
Park Hotel wybudowany w roku 1929 na wystawę Mieszkanie i Miejsce Pracy (WUWA) jako modelowy przykład wspólnego domu dla osób samotnych i bezdzietnych małżeństw po wystawie stał się hotelem i działał pod nazwą Park Hotel. Uniknął szczęśliwie zniszczeń w roku 1945 i wkrótce znów zaczął pełnić funkcje noclegowe. W roku 1948 gdy miała miejsce Wystawa Ziem Odzyskanych był jednym z ważniejszych miejsc noclegowych w mieście. Należał wówczas do Dolnośląskiej Spółdzielni Turystycznej i nosił nazwę Hotel Turystyczny. Powszechny zachwyt budziła bryła tego budynku porównywana w prasie do okrętu, stąd zapewne takie nietypowe ujęcie na tej pocztówce przez okrągły otwór w ścianie jednego skrzydła widać drugie skrzydło hotelu. Na pocztówce okolicznościowa pocztówka z wystawy.
Dworzec Nadodrze 1918
Pokolorowana pocztówka przedstawiająca oddany do użytku w roku 1868 budynek dworca Nadodrze z lotu ptaka. Na prawo od dworca widać ścianę szczytową nieistniejącej kamienicy przy ul. Dębickiego 2, na niej reklama wytwórni słodyczy Carla Mikscha produkującej czekoladę, konfitury i ciasteczka, jej wyroby można było kupić w kilku cukierniach w mieście. Kartka została wysłana w roku 1918.
środa, 24 września 2014
Kolumna zwycięstwa w établissement Friebeberg 1900
Pocztówka przedstawiająca kolumnę zwycięstwa na terenie parku niedaleko dzisiejszego placu Powstańców Śląskich. Kolumna ta ustawiona została na pamiątkę zwycięskich wojen toczonych przez Prusy z Danią, Austrią i Francją w latach 1864-1871. Park, w którym stała był częścią założonego przez browarnika Karla Augusta Friebego établissement składającego się z restauracji i terenów zielonych. Sama kolumna została tu ustawiona na niewielkim wzniesieniu zapewne na początku lat siedemdziesiątych XIX w. Wieńczyła ją figura Wiktorii - alegorii zwycięstwa trzymającej w dłoni wieniec. Na pocztówce widzimy, że kolumna została ogrodzona płotem.
Kartka wysłana 4 marca 1900r. do Richarda Hönscha z Gottesberg (Boguszów-Gorce koło Wałbrzycha) była u adresata następnego dnia.
Stadion Olimpijski 1937
Fotopocztówka ze zdjęciem lotniczym Stadionu Śląskiego od czasów powojennych nazywanego Olimpijskim. Stadion jest najważniejszym obiektem kompleksu sportowego, w którego skład wchodziło kilkanaście innych obiektów i urządzeń sportowych. Na zdjęciu widać jeszcze strzelnice (lewy górny róg), dwa boiska do koszykówki i innych gier zespołowych oraz tor regatowy (prawy górny róg) oraz fragment stadionu lekkoatletycznego. Zdjęcie zostało wykonane 16 maja 1937r., stadion właśnie przeszedł przebudowę rozpoczętą w roku 1935, w momencie wykonywania zdjęcia nie była gotowa jeszcze wieża z zegarem i dzwonami, obłożona była w tym czasie jeszcze rusztowaniami. Ale wydawca pocztówki dokonał starannego retuszu tej części obiektu i jedynie oglądając ten skan w pełnej rozdzielczości dostrzec można ślady usunięcia drewnianej konstrukcji z fotografii.
Wydarzenie uwiecznione na zdjęciu, które oglądały tłumy na trybunach to ważny moment w historii niemieckiej piłki nożnej - towarzyski mecz z reprezentacją Danii, w którym Niemcy pokonali gości aż 8:0. Prowadzona przez Seppa Herbergera drużyna została nazwana Wrocławską Jedenastką (niem. Breslauer Elf). Siła Wrocławskiej Jedenastki jednak bardzo szybko się wyczerpała. Rok później po wcieleniu Austrii do III Rzeszy trener w wyniku nacisków politycznych musiał wstawić do składu kilku Austriaków. Na mundialu we Francji w roku 1938 Niemcy zakończyli swój udział w pierwszej rundzie. Uwieczniony na zdjęciu mecz był trzecim w historii meczem na tym stadionie, w którym Niemcy wystąpili w roli gospodarza. Wcześniej przed przebudową stadionu w roku 1930 zremisowali z Norwegią 1:1 i pokonali Polskę 1:0. Później Niemcy rozegrali jeszcze tylko dwa spotkania z reprezentacją okupowanego przez nich Protektoratu Czech i Moraw z wynikiem 4:4 i oraz ze Słowacją, z którą wygrali 4:0.
Ta fotopocztówka została wydana przez firmę Klinke & Co. z Berlina specjalizującą się w pocztówkach ze zdjęciami lotniczymi. № 14982.
Ulica Powstańców Śląskich 1943
Pocztówka wysłana w roku 1943 niezbyt dobra jakościowo, ale drukowana była w połowie II wojny światowej zatem oszczędzano. Widać na niej dzisiejszą ulice Powstańców Śląskich, wówczas noszącą nazwę Straße der SA przy skrzyżowaniu z dzisiejszą ulicą Wielką wówczas Goethestraße. Z budynków widocznych na zdjęciu do dziś zachowały się tylko te dwa z prawej strony, po wojnie mocno przerobione, skuto z nich cały tynk, usunięto detale i połączono w jedną całość. Do niedawna mieścił się tu Powiatowy Urząd Pracy.
wtorek, 23 września 2014
Ratusz od strony wschodniej 1935
Na początek bardzo popularny motyw wrocławskiego ratusza z jego elewacją wschodnią. Na lewo od ratusza nowo wybudowany wieżowiec miejskiej kasy oszczędności, który wkrótce stał się także popularnym motywem widokówek. Zdjęcie wykonane wkrótce po otwarciu kasy, najprawdopodobniej w roku 1931 lub 1932.
Pocztówka wydawnictwa F.K.B. z Wrocławia, Nr. 26. Technika: światłodruk.
Pocztówka wydawnictwa F.K.B. z Wrocławia, Nr. 26. Technika: światłodruk.
Pocztówka wysłana do Adolfa Stolla z Sulzbach w kraju Saary. Na odwrocie znaczek wartości 6 fenigów z datą 16.8.1935 oraz propagandowy stempel "Vermeidet Rundfunkstörungen!" - unikajcie zakłóceń radiowych. Po lewej korespondencja po niemiecku:
Kochani Rodzice. Otrzymałem od Was list z pieniędzmi. Odjeżdżam stąd 16 o 10.24. Potem przesiadam się w Dreźnie o 22.22. Do Saarbrücken przyjeżdżam w sobotę o 10.28. Tymczasem pozdrawiam Was serdecznie. Albert.
Subskrybuj:
Posty (Atom)